Efsane 17. Yüzyıl Japonyasında iki ünlü samuray Miyamoto Musashi ile Shinto Rahibi Muso Gonosuke Katsuyoshi arasında gerçekleşen düello ile başladı. Duellodan Miyamoto Musashi zafer ile çıktı. Musashi rakibinin tecrübesine duyduğu derin saygıdan dolayı Gonosuke’nin hayatını bağışladı.

Yaralı Rahip Gonosuke Katsuyoshi yenilgi sonrası dağlara çekildi. Meditasyon ile yeni bir felsefi anlayış ve stil geliştirdi. Artık uzun sopa ‘’Bo’’ değil, modifiye ettiği yeni sopası ‘’Jo’’ ile yeni bir vizyon ortaya çıkardı. Yeni stilini Shinto Muso Ryu’yu olarak adlandırdı ve bu yeni silahla büyük Miyamoto Musashi’ye yeniden meydan okudu. Bu karşılaşma yeni bir stilin doğuşu oldu.


Seitei Jodo

Birkaç yüzyıl boyunca öğretilen klasik sanat biçimi, her biri farklı bir karaktere sahip olan 64 kata’dan oluşur. 1968’de Shimizu Takaji , kendo öğrencilerini öğretmeyi amaçlayan Zen Ken Renmei Seitei Jodo veya kısaca Seitei Jodo olarak adlandırılan daha kompakt bir form geliştirdi.

Seitei Jodo, öncelikle 12 kata (sanatın en iyi temsil edildiği SMR kata’nın ilk üç serisinin yanı sıra yeni sistem için özel olarak oluşturulan diğer iki kata) ve 12 temel teknik veya kihon üzerinde yoğunlaşıyor.